Skip to main content
Porilaisen Promenadi Apteekin tuore apteekkari Elias Kukkola
Porilaisen Promenadi Apteekin tuore apteekkari Elias Kukkola
Apteekkari Elias Kukkola kokee tärkeäksi olla näkyvästi mukana apteekin asiakaspalvelussa.
Apteekissa töissä

”Haluamme aina asiakkaan parasta”

Porilaisen Promenadi Apteekin tuore apteekkari Elias Kukkola kokee tekevänsä merkityksellistä työtä. Oma ammattitaito edistää ja sujuvoittaa asiakkaiden lääkehoitoa.

Uudet hymyilevät kasvot ovat ehtineet tulla tutuiksi monille Promenadi Apteekkiin poikkeaville asiakkaille. Elias Kukkola aloitti apteekkarina Porin kävelykadulla Sokoksen yhteydessä toimivassa apteekissa maaliskuun loppupuolella. Hänet tapaa lähes aina joko toimittamasta reseptejä palvelutiskin takana tai itsehoitotuotehyllyjen luota.

Kukkolan vaikutelma ensimmäisestä omasta apteekista, henkilökunnasta ja asiakkaista on ollut mieluinen.

– Täällä on sellaista positiivista satakuntalaista menoa. Pyrin itsekin tuomaan lisää positiivisuutta palveluumme. Vaikka olemme apteekissa, ei tarvitse olla niin vakavissaan. Haluan kuunnella asiakkaita ja henkilökuntaa ja muokata sen perusteella apteekkia omannäköisekseni. Eniten minua palkitsee se, kun saamme asiakkailta tunnustusta hyvästä palvelusta ja he kertovat tulevansa uudestaan, apteekkari sanoo.

Uravalinta selvillä jo nuorena

Sukujuuriltaan eteläpohjanmaalainen ja koulunsa Satakunnassa käynyt Elias Kukkola tiesi jo lukioikäisenä haluavansa apteekkialalle ja apteekkariksi. Äiti työskenteli farmaseuttina, mikä teki lääkehuollon maailmaa tutuksi pienestä pitäen.

– Minua kiinnostivat jo silloin lääkkeet, lääkeneuvonta ja työskentely asiakkaiden parissa, Kukkola perustelee.

Kukkola valmistui proviisoriksi Helsingin yliopistosta vuonna 2014. Opintojen loppuvaiheessa hän työskenteli jonkin aikaa tutkijana lääketehdas Orionilla. Sen jälkeen kokemusta kertyi muun muassa Turun yliopistollisen keskussairaalan sairaala-apteekista sekä Raumalla Lapin apteekista ja viimeksi Rauman Keskusapteekista.

Työn ohessa Kukkola jatkoi opiskelua ja valmistui vuonna 2024 erikoisproviisoriksi suoritettuaan sairaala- ja apteekkifarmasian erikoistumisopinnot ja lääkehoidon kokonaisarviointitutkinnon. Useita vuosia kestäneet jatko-opinnot antoivat muun muassa syvempää osaamista kliiniseen farmasiaan sekä potilas- ja lääkitysturvallisuuden arviointiin ja kehittämiseen.

Apteekkarisuunnitelma toteutuu

Kymmenen proviisorivuoden aikana kypsyi päätös ottaa seuraava rohkea askel ja hakea apteekkarilupaa. Jo proviisorina Kukkola oli toiminut pitkään esihenkilötehtävissä, mutta vapaus kehittää apteekin toimintaa omalla tavalla houkutti.

– Halusin apteekkariksi, koska siinä pystyy yhdistämään oman ammattitaidon, asiakaspalvelun ja yrittäjyyden. Koen työni apteekissa merkitykselliseksi, kun pääsen vaikuttamaan asiakkaan lääkehoidon sujuvuuteen ja apteekin toimintaan kokonaisvaltaisesti.

Vaikka olemme apteekissa, ei tarvitse olla niin vakavissaan.

Kukkola haki apteekkilupaa Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimealta noin vuoden ajan. Yksi tärkeimmistä hakukriteereistä – sijainti Satakunnassa – täyttyi, kun Promenadi Apteekki tuli hakuun.

Apteekkilupia tulee hakuun vuosittain noin 70–100, ja hakijoita on keskimäärin 14 apteekkia kohti. Apteekkiluvan voi saada vain laillistettu proviisori.

Apteekkariliitto on ollut huolissaan etenkin pienempien apteekkien talousongelmista ja toimintaympäristön muutoksista, jos nykyistä apteekkijärjestelmää muutetaan radikaalisti.

Tuore apteekkari katsoo luottavaisena tulevaisuuteen, eikä yrittäjyyden vastuu hirvitä.

– Uskon, että apteekit pystyvät mukautumaan ja pärjäävät jatkossakin. On vaikeaa murehtia asioita, joihin ei pysty vaikuttamaan, hän toppuuttelee.

Yksi Satakunnan sote-apteekkareista

Promenadi Apteekissa työskentelee apteekkarin lisäksi viisi työntekijää, jotka palvelevat asiakkaita suurella ammattitaidolla ja sydämellä.

– Meille on tärkeintä, että asiakas hyötyy käynnistään ja saamistaan neuvoista. Haluamme aina asiakkaan parasta. Itse koen tärkeäksi olla omilla kasvoillani mukana toiminnassa, Kukkola sanoo. Lähiajan suunnitelmissa on lisätä resepti- ja itsehoitolääkkeiden valikoimaa, jotta asiakkaita voidaan palvella entistä paremmin.

Meille on tärkeintä, että asiakas hyötyy käynnistään ja saamistaan neuvoista.

Äskettäin Kukkola aloitti yhtenä Satakunnan viidestä sote-apteekkarista. He kehittävät apteekkien ja hyvinvointialueiden yhteistyötä sekä osallistuvat alueensa lääkehuollon suunnitteluun.

– Minulla on hyviä kokemuksia siitä, miten yhteistyö saadaan toimimaan. Asiakkaitamme hyödyttää, kun pystymme tarvittaessa matalalla kynnyksellä olemaan yhteydessä terveydenhuoltoon, jos esimerkiksi huomaamme epäkohtia asiakkaan lääkityksessä.

Vapaalla perheen ja urheilun parissa

Kun Kukkola päivän päätteeksi hurauttaa autolla kotipihaansa, hän vaihtaa välittömästi roolinsa apteekkarista perheenisäksi. Kaksi-, viisi- ja seitsemänvuotiaat lapset vaativat huomiota.

Jos ja kun aikaa jää, Kukkola nauttii liikunnasta. Nuorena jalkapalloa aktiivisesti pelannut mies löysi viime syksynä uuden lajin – triathlonin – ja jäi siihen nopeasti koukkuun. Samaa harrastaa myös tunnetusti kovakuntoinen tasavallan presidenttimme.

Triathoniin kuuluu nimensä mukaisesti kolme lajia: uinti, pyöräily ja juoksu tässä järjestyksessä. Kunkin lajin kisamatka riippuu kilpailuluokasta. Pisimmillään uidaan 1 900 metriä, pyöräillään 90 kilometriä ja juostaan 21,1 kilometriä.

– Kisoihin en ole vielä tohtinut mennä, mutta treenaan kolme kertaa viikossa kerran kutakin lajia. Liikunnasta saa virtaa joka päivälle; se on erinomaista vastapainoa työlle apteekissa. Ehkä menen joskus kisaan, ehkä en. Liikunnan ilo on minulle tärkeintä, Kukkola painottaa.

lev elias kukkola 2

Monipuolinen liikunta antaa virtaa tuoreelle apteekkarille.